Z myślą o ekologii

 

Seminaria szkoleniowe, spotkania robocze, forum gospodarcze oraz plany dalszej współpracy – to efekt wizyty przedstawicieli ProNatury w ukraińskim Krzemieńczuku, mieście partnerskim Bydgoszczy.


We wtorek 30 stycznia, podczas spotkania z ukraińskimi samorządowcami, przedstawiciele ProNatury i Prezydenta Bydgoszczy mieli możliwość zaprezentowania swojego doświadczenia w zakresie funkcjonowania nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Na zaproszenie władz miasta Krzemieńczuk bydgoszczanie poprowadzili seminarium dla tamtejszych samorządowców. To kolejny krok w zacieśnieniu współpracy w ramach partnerstwa miast.
Przedstawiciele ProNatury, z prezesem Konradem Mikołajskim oraz wiceprezesem Dariuszem Gręzickim na czele, zaprezentowali efekty działania strategii edukacji ekologicznej oraz narzędzia komunikacji z mieszkańcami. Duże zainteresowanie budziły Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych oraz inne przeprowadzone i zaplanowane przez Spółkę inwestycje. Ukraińscy urzędnicy działu odpowiedzialnego za usługi komunalne pytali także o przyjęte w ProNaturze rozwiązania organizacyjne, m.in. związane z logistyką odbioru odpadów od mieszkańców. Dzięki obecności przedstawiciela Prezydenta Bydgoszczy, dyrektora Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Adama Musiały, Ukraińcy poznali funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami także z poziomu organizatora systemu, czyli gminy.
Dwa seminaria zorganizowane w siedzibie „Kremenchuk Invest” miały otwarty charakter, a wśród uczestników znaleźli się m.in. samorządowcy z Aleksandrii oraz Switłowodska (obw. Kirowogradzki). Ważnym punktem programu było oficjalne spotkanie bydgoskiej delegacji z merem Krzemieńczuka Vitalijem Maletskym. – Chcemy pokazać, w jaki sposób prowadzimy gospodarkę odpadami w Bydgoszczy. Liczymy, że spotkań z fachowcami odbędzie się wiele – mówił podczas spotkania Konrad Mikołajski.
O dotychczasowej współpracy ProNatury z Krzemieńczukiem, w tym o porozumieniu z „Kremenchuk Invest”, można przeczytać tutaj: http://pronatura.bydgoszcz.pl/aktualnosci/1065-pronatura-w-ukrainskim-krzemienczuku.
Elementem planowanego w Krzemieńczuku ukraińsko-litewsko-polskiego forum gospodarczego, które ma odbyć się w maju 2018 roku, będzie gospodarka odpadami oraz ekologia. Jak zapewniają organizatorzy, to doskonała okazja do dalszej wymiany doświadczeń oraz zawiązania współpracy gospodarczej.
- Cieszę się, że partnerstwo miast Bydgoszczy i Krzemieńczuka udaje się wzmocnić poprzez współpracę sektorową, w tym przypadku dotyczącą gospodarki odpadami i ekologii. To nie tylko gesty, ale realne działania – mówi Konrad Mikołajski.

Media ukraińskie o wizycie:

http://kremenchukinvest.com.ua/en/news/z0-sichnya-u-kremenchutsi-den-polsko-ukrayinskoyi-spivpratsi-u-komunalnij-sferi/

https://vestnik.in.ua/2018/01/30/z-kremenchukom-podililisya-dosvidom-shhodo-sortuvannya-ta-pererobki-smittya/
http://kremenchukinvest.com.ua/mass-media/miskvykonkom-ofitsijna-zustrich-delegatsiyi-vid-mista-pobratyma-bydgoshh-z-miskym-golovoyu-translyatsiya/

http://kremenchukinvest.com.ua/mass-media/miskyj-golova-vitalij-maletskyj-proviv-ofitsijnu-zustrich-z-pobratymamy-z-polskogo-mista-bydgoshh/

http://kg.ua/news/kremenchuzhan-oznakomyat-s-opytom-bydgoshcha-v-sfere-utilizacii-othodov

https://www.youtube.com/watch?v=gpNrGg_ihHc&feature=youtu.be