1100 dni na zaprojektowanie i wybudowanie spalarni odpadów w Bydgoszczy mają włoskie firmy Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A. W dniu 18 września 2012 roku podpisana została umowa z Wykonawcą na realizację inwestycji.

1100 dni – dokładnie tyle czasu na zaprojektowanie i wybudowanie spalarni odpadów w Bydgoszczy mają włoskie firmy Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A. W dniu 18 września 2012 roku podpisana została umowa z Wykonawcą na realizację inwestycji.

Kontrakt podpisali w Bydgoszczy Zarząd Spółki miejskiej ProNatura (inwestor) oraz przedstawiciele wyłonionych
w przetargu włoskich firm, wspólnie ubiegających się o zamówienie. Wykonawca odpowiedzialny jest za zaprojektowanie i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z sieciami przesyłowymi, kompostowni na odpady biodegradowalne w Bydgoszczy oraz  stacji przeładunkowej w Toruniu. – W pierwszym okresie rozpoczynamy prace projektowe i kompletowanie niezbędnej dokumentacji. Prace na terenie budowy rozpoczną się zgodnie z oczekiwaniami inwestora  za około 9 miesięcy – mówi Marco Giros, Dyrektor Astaldi S.p.A. w Polsce. Wartość kontraktu wynosi blisko 400 mln złotych netto. 60% tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie, około 38% wynosi preferencyjna pożyczka z NFOŚiGW i WFOŚiGW, pozostałe środki to wkład własny.

Włoska oferta jest tańsza o ponad 140 mln złotych od drugiej złożonej w przetargu oferty Spółki Mostostal Warszawa. Zapewnia nie tylko niższe koszty budowy ale również  niższe koszty eksploatacji zakładu, a także niski poziom emisji,  bardziej rygorystyczny od wartości wskazanych w konkurencyjnej ofercie. – Możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w budowie zakładów termicznego przekształcania odpadów. Bydgoska instalacja będzie podobna do tej, którą niedawno oddaliśmy do użytku we Włoszech. Całość robót trwała tam około 30 miesięcy. Zakład w Bydgoszczy będzie 21 wybudowanym przez nas tego typu obiektem. Zastosowana technologia i rozwiązania będą w maksymalnym stopniu przyjazne środowisku – zapewnia Guido Bernacca, Prezes Zarządu TM.E S.p.A. Termomeccanica Ecologia.


Spalarnia powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Ma pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, unieszkodliwiając rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin.  Dzięki instalacji samorządy objęte projektem spełnią unijne wymagania w zakresie ograniczenia składowania odpadów. – Brak spalarni oznaczałby dla regionu zapłatę około 220 mln złotych kary za niedostosowanie systemu. Dzięki inwestycji skutecznie ograniczymy tempo rosnących na składowiskach gór śmieci i unikniemy dotkliwych kar – mówi Lech Głowacki, Prezes Spółki ProNatura. – Co więcej z wytwarzanych przez nas wszystkich odpadów wyprodukujemy energię, rocznie około 54 000 Mwh prądu oraz 648 000 GJ ciepła, co odpowiada zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego bydgoskiego osiedla – dodaje Głowacki.  Jak podkreślają przedstawiciele ProNatury korzyści ekologiczne z inwestycji idą w parze z ekonomicznymi. - Budując spalarnię, ProNatura buduje majątek Bydgoszczy wart blisko pół miliarda złotych. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie około 65 osób. Z naszych analiz wynika również, że cena unieszkodliwiania odpadów w spalarni będzie niższa od tej na bramie na składowisku, co nie pozostaje bez znaczenia na wysokość opłat za śmieci ponoszonych przez mieszkańców – wyjaśnia Głowacki.