Na zaproszenie władz ukraińskiego miasta Krzemieńczuk, bydgoska ProNatura poprowadzi seminarium dla tamtejszych samorządowców. To kolejny krok w zacieśnieniu współpracy w ramach partnerstwa miast.

We wtorek 30 stycznia przedstawiciele spółki ProNatura oraz bydgoskiego ratusza spotkają się z władzami Krzemieńczuka i Przedsiębiorstwa Komunalnego „Kremenchuk Invest”. Podzielą się z Ukraińcami swoimi doświadczeniami w obszarze rozwiązań systemowych w gospodarce odpadami, nowoczesnej i bezpiecznej dla środowiska utylizacji odpadów, a także edukacji ekologicznej.
Krzemieńczuk miastem partnerskim Bydgoszczy jest od 30 czerwca 2004 roku. ProNatura zawarła natomiast z „Kremenchuk Invest” porozumienie o współpracy 12 maja 2016 roku. To jeden  z efektów Forum Polsko-Ukraińskiego, którego bydgoska spółka była organizatorem. – Bydgoszcz może szczycić się pozycją krajowego lidera w zakresie gospodarki odpadami. Otwieramy się na Ukrainę i chcemy służyć naszym doświadczeniem i wiedzą. Deklarujemy też pełną współpracę w zakresie rozwiązań w gospodarce odpadami, np. poprzez szkolenia kadry – powiedział podczas parafowania porozumienia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura. (więcej na ten temat: http://pronatura.bydgoszcz.pl/aktualnosci/842-pronatura-bedzie-wspolpracowac-z-ukrainskim-miastem-krzemienczuk)
Ukraińcy już wielokrotnie gościli w ProNaturze, m.in. w listopadzie 2016 roku uczestnicy projektu „Młode pokolenie zmieni Ukrainę” dowiedzieli się, jak funkcjonuje system odbioru odpadów w Bydgoszczy. Goście zapoznali się także z działaniem ekoelektrociepłowni, a na ich pytania odpowiadali pracownicy bydgoskiej spółki.
Tym razem przedstawiciele ProNatury oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy poprowadzą w „Kremenchuk Invest” seminarium dla samorządowców. Zaprezentowane zostaną zasady działania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Bydgoszczy, przyjęte rozwiązania oraz uwarunkowania prawne. ProNatura podzieli się doświadczeniami z eksploatacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, ze szczególnym uwzględnieniem wdrożonej przez spółkę strategii edukacji ekologicznej oraz narzędzi komunikacji z mieszkańcami.
W programie wizyty znajduje się również oficjalne spotkanie z merem Krzemieńczuka Vitalijem Maletskym w ratuszu.  
Przypomnijmy, że liczący ok. 250 tys. mieszkańców Krzemieńczuk położony jest w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem, w obwodzie połtawskim. Miasto powstało w drugiej połowie XVI w. jako kresowa osada kozacka w Rzeczypospolitej. Polski król Jan Kazimierz nadał miastu prawa miejskie.  Obecnie jest to największe miasto przemysłowe obwodu połtawskiego należące do ośmiu najbardziej rozwiniętych miast Ukrainy. (źródło: http://www.bydgoszcz.pl/miasto/wspolpraca-z-zagranica/miasta-partnerskie/krzemienczuk/ )
Założony w 2012 roku "Kremenchuk Invest" odpowiada nie tylko za programy rozwoju gospodarczego Krzemieńczuka, ale także za kwestie związane z ustanawianiem  i rozwojem międzynarodowych oraz międzyregionalnych stosunków miasta.

 

IMG 6286 podpisanie umowa partnerska Kremenchug Invest ProNatura 2016

(zdjęcie wykonane zostało 12 maja 2016 roku. Porozumienie o współpracy podpisali wówczas: Konrad Mikołajski, prezes zarządu ProNatury, Dariusz Gręzicki, wiceprezes zarządu ProNatury oraz Andrij Melnyk, dyrektor Przedsiębiorstwa Komunalnego „Kremenchuk Invest”  i Oksana Kuźmenko z Przędsiębiorstwa Komunalnego „Krzemieńczuckie Centrum Stosunków Międzynarodowych i Rozwoju Ekonomicznego Miasta”.)