PREWIN to jedna z czołowych europejskich organizacji zrzeszających operatorów instalacji termicznego przekształcania odpadów, dostawców technologii oraz usług. 35. edycja spotkania tego grona odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest włoska Termomeccanica Ecologia (jeden z wykonawców m.in. bydgoskiej instalacji), a partnerem spółka ProNatura.

 

Pierwszą i jedyną polską spółką, która została zaproszona do udziału w konferencji tej organizacji w listopadzie ubiegłego roku w Niemczech jest ProNatura. Wzięło w niej udział ponad 120 przedstawicieli podmiotów – członków organizacji z ponad 15 krajów unijnych. W maju 2017 roku odbyła się techniczna wizyta przewodniczącego PREWIN, Roberta van Kessel w Bydgoszczy. W trakcie spotkania w Wesel oficjalnie zapowiedział, że w czerwcu 2018 roku 35. edycja wydarzenia – po raz pierwszy w Polsce - odbędzie się w Grodzie nad Brdą.
- Bardzo się cieszę, że ProNatura i Termomeccania będą gościły nas w Bydgoszczy na 35. spotkaniu PREWIN, co oznacza, że po 18 latach wydarzenie po raz pierwszy zagości w Polsce! Widzimy rozwój polskiej branży spalarniowej w ostatnich latach. Sieć PREWIN może pomóc w nawiązywaniu kontaktów między profesjonalistami z całej Europy. Ludzie mogą uczyć się na doświadczeniach zebranych w innych organizacjach, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami stojącymi przed każdym operatorem spalani odpadów komunalnych. Rozwój sieci PREWIN w ciągu ostatnich 8 lat pokazuje, że jest ona wysoko ceniona przez uczestników – mówi Robert van Kessel.
Spotkania grupy mają na celu wymianę doświadczeń w eksploatacji instalacji. Każde z nich poświęcone jest wybranemu zagadnieniu. Pierwszego dnia, w czwartek 6 czerwca, w Operze Nova odbędą się prezentacje, wykłady oraz panele dyskusyjne, a w piątek goście zobaczą Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Do naszego miasta przyjedzie ok. 100 przedstawicieli m.in. włoskich, holenderskich, niemieckich, duńskich, norweskich, czeskich, francuskich, brytyjskich, belgijskich czy austriackich firm. Swoją obecność potwierdził też prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej, ceniony autorytet w dziedzinie gospodarki odpadami.
- To wielkie wyróżnienie dla ProNatury. Nasza pozycja na krajowym rynku jest już mocno utrwalona. Zapracowaliśmy na nią zwłaszcza w pierwszym roku eksploatacji ZTPOK. Podpatrują nas i stawiają za przykład inne polskie miasta. Tym bardziej cenne dla nas jest to, iż stajemy się widoczni na arenie międzynarodowej. Warto podkreślić, że to kolejny duży krok w 10-letniej historii ProNatury. Jeszcze nie ucichły echa Forum Polsko-Ukraińskiego, które zorganizowaliśmy w Bydgoszczy w 2016 roku. Dbamy więc o relacje zarówno z partnerami ze wschodu, jak i zachodu – podkreśla prezes zarządu ProNatury, Konrad Mikołajski.
PREWIN Network powstała w 2000 roku. W jej skład wchodzi ok 75 podmiotów z państw UE, wśród których prym wiodą operatorzy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, firmy odpowiedzialne za projektowanie i realizację inwestycji tego typu, przedsiębiorstwa serwisujące instalacje, dostawcy produktów i usług oraz podmioty badawcze. Misją PREWIN jest wsparcie rozwoju branży WtE (Waste to Energy – ang. “Energia z Odpadów”), poprzez poprawę efektywności przy poszanowaniu środowiska naturalnego (Więcej: www.prewin.eu).

Załączniki:
Pobierz plik (Agenda Prewin meeting Bydgoszcz.pdf)Agenda Prewin meeting Bydgoszcz.pdf[ ]101 kB