PREWIN to jedna z czołowych europejskich organizacji zrzeszających operatorów instalacji termicznego przekształcania odpadów, dostawców technologii oraz usług. Po sukcesie, jakim była zorganizowana w czerwcu br. w Bydgoszczy 35. edycja spotkania tego grona, ProNatura stała się jego pierwszym polskim członkiem.

 

Umowa przystąpienia pomiędzy Fundacją PREWIN – Europejską Siecią na Rzecz Wydajności, Niezawodności i Redukcji Emisji W Spalaniu Odpadów a MKUO ProNatura Sp. z o.o. zawarta została 13 lipca 2018 roku.

PREWIN Network powstała w 2000 roku. W jej skład wchodzi ok. 75 podmiotów z państw UE, wśród których prym wiodą operatorzy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, firmy odpowiedzialne za projektowanie i realizację inwestycji tego typu, przedsiębiorstwa serwisujące instalacje, dostawcy produktów i usług oraz podmioty badawcze. Misją PREWIN jest wsparcie rozwoju branży WtE (Waste to Energy – ang. “Energia z Odpadów”), poprzez poprawę efektywności przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

- Sieć PREWIN może pomóc w nawiązywaniu kontaktów między profesjonalistami z całej Europy. Ludzie mogą uczyć się na doświadczeniach zebranych w innych przedsiębiorstwach, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami stojącymi przed każdym operatorem spalani odpadów komunalnych. Rozwój sieci PREWIN w ciągu ostatnich 8 lat pokazuje, że jest ona wysoko ceniona przez uczestników – mówi Robert van Kessel, przewodniczący PREWIN Network.

Oficjalne włączenie bydgoskiej Spółki do grona PREWIN to dla niej duże wyróżnienie. - Nasza pozycja na krajowym rynku jest już mocno utrwalona. Zapracowaliśmy na nią zwłaszcza w pierwszym roku eksploatacji ZTPOK. Podpatrują nas i stawiają za przykład inne polskie miasta. Tym bardziej cenne dla nas jest to, iż stajemy się widoczni na arenie międzynarodowej. Warto podkreślić, że to kolejny duży krok w 10-letniej historii ProNatury. Jeszcze nie ucichły echa Forum Polsko-Ukraińskiego, które zorganizowaliśmy w Bydgoszczy w 2016 roku. Dbamy więc o relacje zarówno z partnerami ze wschodu, jak i zachodu – podkreśla prezes zarządu ProNatury, Konrad Mikołajski.

Pierwszym ważnym wydarzeniem w historii współpracy bydgoskiej Spółki z Organizacją było spotkanie grupy w 2017 roku w Niemczech, gdzie ProNatura była jedyną zaproszoną polską spółką. W konferencji wzięło udział ponad 120 przedstawicieli podmiotów – członków z ponad 15 krajów unijnych. Następnie, w maju 2017 roku odbyła się techniczna wizyta przewodniczącego PREWIN w Bydgoszczy. W trakcie spotkania w Wesel oficjalnie zapowiedział, że w czerwcu 2018 roku 35. edycja wydarzenia – po raz pierwszy w Polsce - odbędzie się w Grodzie nad Brdą.

- Bardzo się cieszę, że ProNatura i Termomeccania Ecologia (organizator konferencji) będą gościły nas w Bydgoszczy na 35. spotkaniu PREWIN, co oznacza, że po 18 latach wydarzenie po raz pierwszy zagości w Polsce – powiedział w 2017 roku Robert van Kessel.

Konferencja w Bydgoszczy okazała się sporym sukcesem. Ponad 100 ekspertów branży spalarniowej z całej Europy najpierw uczestniczyło w seminariach i panelach dyskusyjnych, a drugiego dnia zwiedzało Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.

- To wielka przyjemność dla PREWIN Network móc odwiedzić waszą instalację. Tak jak była mowa w opracowaniach branżowych z 2011 roku, pozostajecie bezdyskusyjnym liderem wśród polskich projektów spalarniowych. Instalacja zrobiła na nas duże, dobre wrażenie - w imieniu członków organizacji napisał w księdze pamiątkowej ProNatury Robert van Kessel.

Więcej informacji o PREWIN Network można znaleźć na stronie: www.prewin.eu.

    prewin logo